System e-Doręczeń (publiczna usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego – PURDE) to nowoczesny sposób wymiany pism będący elektronicznym odpowiednikiem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Z doręczeń elektronicznych mogą korzystać podmioty publiczne, obywatele i firmy, a docelowo wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy i przedstawiciele zawodów zaufania publicznego będą zobowiązani do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych i prowadzenia korespondencji za pośrednictwem e-Doręczeń. W okresie przejściowym, jeśli odbiorca nie będzie posiadał skrzynki elektronicznej, Poczta Polska wydrukuje przesyłkę elektroniczną i doręczy ją w tradycyjny sposób (publiczna usługa hybrydowa – PUH).
Powszechne wdrożenie obowiązku e-Doręczeń zostało wyznaczone na dzień 1 stycznia 2025 r. Wprowadzane stopniowo zmiany legislacyjne mają ułatwić korzystanie z usług w sferze cyfrowej. W pierwszym roku obowiązywania e-Doręczeń będą funkcjonowały dwa systemy – ePUAP oraz nowy system e-Doręczeń. Unia Europejska wprowadza wyższe standardy bezpieczeństwa (eIDAS 2.0), których ePUAP nie spełnia, ale za to spełnia skrzynka e-Doręczeń, dlatego ePUAP będzie stopniowo wygaszany.
Cyfrowy świat dotyczy także wymiaru sprawiedliwości – od 1 lipca funkcjonują już e-Doręczenia komornicze.
Założenie konta dla e-Doręczeń wymaga jedynie paru minut – wystarczy złożyć wniosek w aplikacji mObywatel, podpisać go w sposób elektroniczny i aktywować konto.