Kto może zawiesić działalność gospodarczą?
- przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej,
- przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej oraz poza tą spółką może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form,
- przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej lub kilku takich spółkach.
Uwaga: W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w spółce cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.
Okres zawieszenia działalności gospodarczej
Przedsiębiorca wpisany do CEIDG może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni. Przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy.
Jak zawiesić działalność jednoosobową?
Należy poinformować CEIDG o zawieszeniu działalności. Ta informacja zostanie przekazana przez CEIDG do ZUS lub KRUS, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
Jak zawiesić działalność w spółce cywilnej?
Działalność prowadzoną w formie spółki cywilnej zawieszamy w kilku etapach:
- zgłaszamy zawieszenie do GUS (rejestr REGON), nie później niż 7 dni od dnia zawieszenia spółki cywilnej,
- zgłaszamy zawieszenie do urzędu skarbowego (NIP-2), nie później niż 7 dni od dnia zawieszenia spółki cywilnej,
- potwierdzamy zawieszenie w CEIDG (po dopełnieniu formalności w GUS i w urzędzie skarbowym oraz po dacie zawieszenia spółki cywilnej).
Jakie obowiązki wobec ZUS?
Zawieszenia działalności jednoosobowej nie zgłaszamy do ZUS. Wystarczy zgłoszenie do CEIDG. Na podstawie informacji przekazanej przez CEIDG ZUS sporządzi odpowiednie formularze.
Zawieszenie działalności przedsiębiorcy ubezpieczonego w KRUS
Przy podleganiu ubezpieczeniu w KRUS i zawieszeniu działalności wpisanej do CEIDG, informacja o zawieszeniu jest przekazywana do KRUS, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz do GUS.
Co można robić, a czego nie można robić w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca:
- może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywać zawarte wcześniej umowy,
- może przyjmować należności i jest obowiązany regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
- może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,
- może osiągać przychody finansowe także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
- może powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego.
Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności?
W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca ma obowiązek:
- uczestniczyć w kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą,
- uczestniczyć we wszystkich postępowaniach administracyjnych, sądowych, podatkowych, które dotyczą przedsiębiorstwa,
- wykonywać obowiązki nakazane przepisami prawa,
- prowadzić księgowość,
- opłacać należności publiczno–prawne (np. podatek od środków transportowych, opłaty środowiskowe).
Ważne: Przy zawieszeniu działalności wystąpi zwolnienie z obowiązku zapłaty zaliczek na podatek dochodowy, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, karty podatkowej – dotyczy okresu, za który zawieszona jest działalność gospodarcza. Jeżeli obowiązek zapłaty zaliczki na podatek dochodowy lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powstanie przed okresem zawieszenia, to przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłaty zaliczki, nawet wtedy, gdy termin zapłaty wypadnie na okres zawieszenia działalności. W przypadku karty podatkowej, jeśli okres zawieszenia lub przerwy nie obejmuje pełnego miesiąca, to dokonuje się odpowiedniego zmniejszenia kwoty podatku za dany miesiąc.
Zeznanie roczne w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia z obowiązku złożenia zeznania rocznego, nawet jeśli trwa cały rok podatkowy.
Wskazówka: Najważniejsza korzyść w okresie w zawieszenia to brak konieczności opłacania składek ZUS i podatków dochodowych. Za okres zawieszenia nie wpłaca się zaliczek, ryczałtu czy karty podatkowej. Nie trzeba też składać deklaracji ZUS ani JPK_VAT z pewnymi wyjątkami. W momencie zawieszenia działalności przedsiębiorca opłacający KRUS wraca do opłacania składek KRUS w pojedynczej wysokości.
Podstawa prawna: