Podmioty, którym można przekazać darowizny z 0 proc. VAT
Stawka VAT w wysokości 0 proc. jest stosowana do darowizn materiałów budowlanych przekazywanych bezpośrednio na rzecz:
- osób fizycznych,
- podmiotów prowadzących działalność:
- edukacyjną,
- kulturalną,
- w zakresie ochrony zdrowia,
- w zakresie opieki nad dziećmi, młodzieżą oraz osobami w podeszłym wieku,
- w zakresie zbiorowego zakwaterowania uczniów i studentów,
- jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
- innych podmiotów prowadzących działalność w obszarze pomocy społecznej,
które posiadały prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, w której to nieruchomości w wyniku działania intensywnych opadów deszczu lub powodzi we wrześniu 2024 r. powstała szkoda. Warunkiem jest, by nieruchomość ta znajdowała się na terenie poszkodowanej, określonej przepisami prawa gminy.
Warunki stosowania obniżonej stawki VAT do przekazanych darowizn
Nie do każdej darowizny materiałów budowlanych przekazujący mogą automatycznie stosować obniżoną stawkę podatku od towarów i usług. Konieczne jest spełnienie warunków, a więc:
- zawarcie pisemnej umowy darowizny między podatnikiem (darczyńcą) a dysponentem nieruchomości (osoba ta musi posiadać formalne prawo do dysponowania nieruchomością),
- posiadanie przez podatnika dokonującego dostawy materiałów budowlanych w drodze darowizny:
– jeśli dysponentem nieruchomości jest osoba fizyczna – odpowiedniego kwestionariusza z rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego, potwierdzającego szkodę w nieruchomości powstałą na skutek powodzi,
– w przypadku, gdy dysponentem nieruchomości jest jeden ze wskazanych powyżej podmiotów (niebędący osobą fizyczną) – zaświadczenie wydane przez właściwego dla niego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, potwierdzającego powstanie szkody w nieruchomości, w której jest prowadzona działalność, która to szkoda jest skutkiem powodzi.
Preferencyjna stawka podatku do towarów i usług w wysokości 0 proc. może być stosowana do darowizn materiałów budowlanych, dokonanych od dnia 24 września 2024 r. do dnia 31 marca 2025 r.
Celem tego typu rozwiązania jest ułatwienie odbudowy lub remontu zniszczonych w wyniku powodzi budynków i budowli, co przełożyć się powinno na szybszy powrót mieszkańców obszaru objętego skutkami klęski żywiołowej do normalnego życia. Takie rozwiązanie ma zachęcać podatników do pomocy powodzianom – przekazane przez nich darowizny po spełnieniu określonych powyżej warunków nie będą opodatkowane VAT, a to z kolei przełoży się na brak zwiększenia ich obciążeń podatkowych w sytuacji, gdy robią coś dobrego dla innych.
Zobacz również: W jaki sposób powinno przebiegać księgowanie wynagrodzeń związanych z usuwaniem skutków powodzi przez własnych pracowników?
Podstawa prawna: