Kto będzie mógł skorzystać z kasowego PIT?
Zgodnie z proponowanymi zmianami, z nowej metody rozliczania podatku dochodowego będą mogły skorzystać osoby, które:
- prowadzą działalność gospodarczą i opłacają podatek dochodowy: według skali podatkowej, IP Box, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- prowadzą działalność gospodarczą samodzielnie – nie oznacza to, że nie mogą zatrudniać pracowników – samodzielne prowadzenie działalności oznacza, że prawa do kasowego PIT nie będą miały osoby prowadzące działalność w formie spółki np. cywilnej czy jawnej,
- osiągnęły przychody w poprzednim roku podatkowym nie wyższe niż równowartość 250 000 euro (do przeliczenia stosuje się kurs z 1 października roku poprzedzającego),
- w związku z prowadzoną działalnością nie prowadzą ksiąg rachunkowych,
- złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej rozliczania przychodów, w terminie do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego działalność w trakcie roku podatkowego – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności, albo w terminie do końca roku podatkowego, jeżeli rozpoczęcie działalności nastąpiło w grudniu (złożone oświadczenie obowiązuje również w kolejnych latach, chyba, że podatnik złoży oświadczenie w tych samych terminach o rezygnacji z tego sposobu rozliczania).
Uwaga: Przedsiębiorstwo w spadku, przy obliczaniu limitu przychodów 250 tys. euro, będzie uwzględniało również przychody zmarłego przedsiębiorcy.
Zasady stosowania kasowego rozliczania przychodów
Podstawowe założenia kasowego rozliczania przychodów zgodnie z projektowaną ustawą prezentują się następująco:
- Kasowa metoda rozliczania przychodów będzie stosowana przez podatników na zasadzie dobrowolności, po spełnieniu przez nich warunków uprawniających do jej stosowania.
- Przychód będzie powstawał w dacie uregulowania należności, co będzie rozumiane również jako częściowe uregulowanie należności, w tym również na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach (czyli przychodem będzie również m. in. zapłacona zaliczka, rata czy przedpłata).
- Przychód powstanie nie później niż w terminie 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury – oznacza to, że nawet jeśli podatnik nie otrzyma w tym terminie zapłaty od kontrahenta, będzie zobowiązany rozpoznać przychód z działalności gospodarczej.
- Przychód powstanie nie później niż w dacie likwidacji działalności gospodarczej – to znaczy, że jeśli w momencie likwidacji działalności podatnik nadal nie otrzyma od kontrahenta płatności, będzie zobowiązany rozpoznać przychód najpóźniej w dacie likwidacji tej działalności, nawet jeśli nie upłynęły jeszcze 2 lata od wystawienia faktury.
- Metoda kasowa będzie dotyczyć wyłącznie transakcji udokumentowanych fakturami.
- Stosowanie tej metody przez podatnika pozostanie bez wpływu na rozliczenia podatkowe kontrahenta (będzie on mógł rozpoznać koszt podatkowy na zasadzie memoriałowej).
- Stosowanie wybranej metody rozliczania przychodów będzie miało zastosowanie przez cały rok podatkowy.
- Koszty uzyskania przychodów będą potrącane w roku podatkowym uregulowania należności w przypadku, gdy wynikają one z transakcji z innym przedsiębiorcą i zostały poniesione w roku podatkowym, w którym podatnik stosuje metodę kasową. Wyjątek: Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na dotychczasowych zasadach.
- Podatnicy stosujący tą metodę będą zobowiązani do prowadzenia ewidencji faktur dokumentującą przychody rozliczane metodą kasową. Przepisy nie wskazują wzoru tej ewidencji, a jedynie wskazują, jakie dane będzie ona musiała zawierać.
Przepisy dotyczące kasowego PIT mają wejść w życie już 1 stycznia 2025 r. Podatnicy już teraz mogą się zatem zastanowić, czy będą oni chcieli skorzystać z tego typu uproszczenia i czy spełniają warunki do jego zastosowania, by być przygotowanym na rozpoczęcie obowiązywania tego rozwiązania.
Podstawa prawna:
- projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z 23 kwietnia 2024 r.