Ulga w zakresie opłacania składek ZUS
Jedną z preferencji, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy dotknięci skutkami powodzi z września 2024 r. jest możliwość opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne również za pracowników za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. w terminie do 15 września 2025 r. Oznacza to znaczące przedłużenie terminu zapłaty składek ubezpieczeniowych. Trzeba jednak pamiętać o możliwych konsekwencjach z tego tytułu w zakresie możliwości zaliczenia takich składek do kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym oraz z uwagi na niejasność wyjaśnień pracowników organów podatkowych dziennikarze zwrócili się z pytaniem do Ministerstwa Finansów, w jaki sposób oraz kiedy pracodawcy powinni zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu składki, które zostaną zapłacone w wydłużonym terminie (tj. do 15 września 2025 r.).
Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
14 stycznia 2025 r. Ministerstwo Finansów wydało informację, która została opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA dzień później. W informacji tej Ministerstwo wskazało przede wszystkim, że stosownie do art. 22 ust. 6bb ustawy o PIT (analogicznie art. 15 ust. 4h ustawy o CIT) składki z tytułu należności ze stosunku pracy, m. in. z wynagrodzeń za pracę, określone w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów.
Ministerstwo powołując się na tzw. ustawę powodziową (art. 36) podkreśliło, że składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, oraz inne składki, do poboru których jest obowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych, należne za okres wskazany w przepisach (tj. od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r.), opłacone przez poszkodowanego będącego płatnikiem tych składek w terminie wskazanym w przepisach, tj. do 15 września 2025 r., uważa się za opłacone w terminie.
Termin 15 września 2025 r. został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r. oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie.
Dlatego też – wskazało Ministerstwo – płatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opisane wyżej składki w miesiącach, za który są należne, pod warunkiem opłacenia ich do 15 września 2025 r.
Co to oznacza w praktyce? Płatnicy składek (pracodawcy), którzy ucierpieli wskutek powodzi, mogą składki za okres od sierpnia do grudnia 2024 r. wpłacić dopiero w roku 2025 (do 15 września) – i mimo to mają prawo zaliczyć te składki do kosztów roku 2024 (do miesięcy, za które są należne). Warunkiem jednak jest, by składki te zostały ostatecznie wpłacone do ZUS we wskazanym terminie. Jeśli do tego nie dojdzie, a przedsiębiorca rozpozna w składanym zeznaniu za rok 2024 wysokość tych składek w kosztach uzyskania przychodu, może pojawić się konieczność skorygowania zeznania za rok 2024. Dlatego warto zwrócić na to uwagę, a przede wszystkim pamiętać o wpłaceniu w roku 2025 zaległych składek za rok poprzedni.