Wiele firm wręcza dzieciom swoich pracowników upominki z okazji niektórych świąt czy w trakcie imprez integracyjnych. Co do zasady, będą one podlegały podatkowi od spadków i darowizn, ale są zwolnione z daniny do limitu 5733 zł. Wartość tych upominków nie stanowi dla pracowników przychodu ze stosunku pracy. Pracodawca nie ma więc obowiązków płatnika i nie musi pobierać zaliczek na podatek dochodowy.
Darowizna czy wynagrodzenie
Organy podatkowe przyznają, że prezenty od spółki są darowizną. Pracownik nie ma przychodu, w sytuacji gdy pracodawca wręcza jego dziecku upominek. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.
Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione (art. 890 par. 1 kodeksu cywilnego).
Zatem daną czynność można uznać za darowiznę, jeżeli posiada cechy tegoż zobowiązania, tzn. gdy zostanie złożone oświadczenie darczyńcy o przekazaniu darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu, a ponadto czynność ta musi polegać na nieodpłatnym świadczeniu darczyńcy (kosztem jego majątku) na rzecz obdarowanego, pod warunkiem, że czynność ta nie została wymieniona w treści art. 889 kodeksu cywilnego.
Zobacz w LEX: Upominki na rzecz pracowników jako nieobjęte PIT-em – interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 maja 2023 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.280.2023.1.GG > >
Zwolnienie z podatku
To oznacza, że świadczenia w postaci wręczania dzieciom pracowników upominków z okazji niektórych świąt okolicznościowych, jak również podczas imprez integracyjnych, przekazywane tytułem darowizny, co do zasady będą podlegały podatkowi od spadków i darowizn. Są one jednak zwolnione z daniny, jeśli ich wartość nie przekracza 5733 zł w przypadku nabywców zaliczanych do III grupy podatkowej.
Z uwagi na wyłączenie na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, nie będą stanowiły one dla pracowników przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. W konsekwencji, przekazująca je firma (pracodawca) nie będzie zobowiązana, jako płatnik, do pobrania zaliczki na PIT od wartości tych świadczeń. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 września 2024 r., 0111-KDIB2-3.4015.161.2024.2.JKU, 0115-KDIT2.4011.346.2024.3.KC).