Od 1 stycznia 2023 r. koszty składek na ubezpieczenia społeczne, m.in. ze stosunku pracy w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów, a więc przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Obecnie składki te stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu:
- za który są należne – w terminie wynikającym z odrębnych przepisów (a więc przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych);
- następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony – nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.
Stosowanie przepisów w okresie przejściowym
Zmiana będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. i składek należnych od 1 stycznia 2023 r.
Przygotowanie do zmian
Krok 1
Upewnij się, że pracownicy znają nowe zasady rozliczania w kosztach składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez płatnika Pracodawcy oraz podmioty prowadzące biura rachunkowe powinni dopilnować, aby zatrudnieni
przez nich pracownicy odpowiedzialni za rozliczanie wydatków w kosztach uzyskania przychodów zostali zapoznani z nowymi zasadami zaliczania do kosztów składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez płatnika. Dzięki temu unikną błędów w tym zakresie.
Krok 2
Sprawdź oprogramowanie płacowe Podatnicy, którzy korzystają z programów komputerowych, powinni upewnić się, że posiadane oprogramowanie zostało zaktualizowane pod tym kątem.
PODSTAWA PRAWNA:
● art. 22 ust. 6bb ustawy o PIT
● art. 18 ust. 5, art. 40 pkt 3 ustawy nowelizującej z 9 czerwca 2022 r.