WAŻNE
Aby uniknąć sankcji, nie wystarczy samo zaewidencjonowanie faktury. Najpierw należy naprawić błąd (sprzedaż z pominięciem kasy). W tym celu trzeba zaewidencjonować sprzedaż na kasie, a następnie dokonać zapisów w ewidencji korekt i na ich podstawie zapisać sprzedaż w JPK. Natomiast fakturę należy zaewidencjonować z kodem FP.
Kasy rejestrujące nie pozwalają na dokonanie wstecznego zapisu. Dlatego niewykazaną sprzedaż należy zaewidencjonować na bieżąco na kasie rejestrującej oraz ująć w odrębnej ewidencji korekt z krótkim opisem, że sprzedaż ta została zaewidencjonowana z opóźnieniem, oraz dołączyć oryginał paragonu fiskalnego.
Jeśli do zaewidencjonowania sprzedaży doszło w innym miesiącu niż miesiąc, w którym dokonano sprzedaży, to na podstawie ewidencji korekt należy obniżyć wartość sprzedaży z raportu kasowego w miesiącu, w którym zaewidencjonowano ją na kasie. Można to zrobić na dwa sposoby:
– dokonać jednego zapisu w JPK, wpisując na podstawie raportu kasowego wartość sprzedaży obniżoną już o kwotę korekty, albo
– dokonać dwóch wpisów: jednego na podstawie raportu kasowego, a drugiego na podstawie ewidencji korekt.
Następnie należy zwiększyć sprzedaż w miesiącu, w którym faktycznie miała miejsce, dokonując wpisu na podstawie ewidencji korekt z oznaczeniem RO.
Natomiast faktura powinna zostać zaewidencjonowana w miesiącu jej wystawienia, z kodem FP.
§ 10 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2019 r. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 2810
POWOŁANE INTERPRETACJE ORGANÓW PODATKOWYCH:
- pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 maja 2022 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.75.2022.2.AMA)