Fundacja rodzinna może działać w obrocie gospodarczym:
- będąc wspólnikiem w innych spółkach,
- inwestując w papiery wartościowe i prawa o podobnym charakterze,
- wynajmując i dzierżawiąc majątek nieruchomy i ruchomy,
- udzielając pożyczek beneficjentom i „swoim” spółkom.
Najważniejsze zalety fundacji rodzinnej
-
- Relatywnie niska wartość funduszu założycielskiego – 100 000 zł, nie w tylko w formie środków finansowych, ale także nieruchomości czy mienia ruchomego.
- Nieskomplikowane reguły zarządzania fundacją, w dużej mierze ustalone przez samego fundatora.
- Możliwość prowadzenia w określonym zakresie działalności gospodarczej.
- Opodatkowanie na rozsądnym poziomie.
Oszczędności podatkowe w fundacji rodzinnej
Jedną z najważniejszych korzyści z prowadzenia fundacji rodzinnej jest korzystne opodatkowanie, zwłaszcza gdy wniesiony majątek, fundator i beneficjenci znajdują się w kręgu najbliższej rodziny.
Już na etapie zakładania fundacji rodzinnej można skorzystać z preferencji – wniesienie przez fundatora mienia do fundacji nie skutkuje opodatkowaniem podatkiem od podatków i darowizn, ani podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) i od osób prawnych (CIT). W pewnych przypadkach może natomiast pojawić się podatek VAT (np. przy nieodpłatnym przekazaniu na rzecz fundacji nieruchomości nowych).
W trakcie funkcjonowania fundacji jej bieżące dochody nie są opodatkowane CIT-em.
Dochody zgromadzone przez fundację na etapie wypłaty beneficjentom są opodatkowane 15% CIT. W przypadku najbliższych krewnych (z grupy „0”) nie ma dodatkowego opodatkowania PIT.
Fundacja rodzinna dysponując nieruchomościami i wykorzystując je w działalności gospodarczej płaci podatek od nieruchomości na zasadach ogólnych. Podlega także opodatkowaniu podatkiem od przychodów z budynków.